Bu alan Maçkalı Şehit Eren Bülbül adına süresiz olarak kapatılmıştır.
Yazı Detayı
17 Mart 2020 - Salı 09:55 Bu yazı 2256 kez okundu
 
Uzungöl Haber'i Doğru Okumak
Hilmi KANIK
gustul61@gmail.com
 
 

  Yayın hayatımıza renk ve güzellik katan Uzungöl Haber, Uzungöl insanına hizmet verme sevdası ile genç bir jenerasyonun yönetiminde yola çıktı. Aralarına benim gibi yaşlı bir öğretmenlerini de alarak… 53 Yaşındayım ve ömrüm hep Uzungöl sevdası ile geçti. Hayattaki en büyük özlemim Uzungöl insanının ortak bir Uzungöl sevdası etrafında toplanmasını özlemek ile geçti. Çok da emek verdik bu konuda. Yıl 2004.İş adamı Fehmi Aygün abimiz ile birlikte Uzungöl Dergisini çıkarmaya karar verdik.Sevgili Fehmi Abi ile çok sıkıntılı günler geçirdik.O yıllarda Sevgili Fehmi Abi Giresun’da Diyaliz Merkezi çalıştırıyordu.Defalarca ben Uzungöl’den Giresun’a gittim.Sevgili Fehmi Abimiz ile hangi yazıları yayınlayacağımızı,hangi yazılarda eksik olduğumuzu sabahlara kadar çalıştık. Defalarca Fehmi Abi Trabzon’a geldi ve Trabzon'da buluştuk.Saatlerce çalışmaları inceledik. Sevgili Fehmi Abi çok titiz çalışan bir insan.Hiç bir ayrıntıyı gözden kaçırmıyor.

-Hoca şu haberi geliştirmemiz lazım!

-Hoca bu haberi tekrar çalışmamız lazım!

-Hoca bu haberi biraz daha araştırmamız lazım!

-O haberin fotoğrafı olmamış başka bir fotoğraf bulmamız lazım.

9 Ay çalıştık Sevgili Fehmi Abi ile. Ve 2005 Yılı Haziran Ayı…Artık Dergimiz çıkacak. Elimizde 350 sayfalık materyal var o zaman.Ve o 350 sayfadan ince eleyip sık dokuyarak ancak 48 sayfalık bir dergi çıkarabilmiştik. İlk sayıda eksiklerimizi görür devam ederiz diye düşünüyorduk. Dergimiz çıktı ama cepte 1 kuruş bile para yok. Dergiyi dağıtmaya başladık.3500 TL Borcumuz var matbaaya.Bu borcun çok önemli bir kısmını Sevgili Fehmi Abi kendi cebinden karşıladı.Çok küçük bir miktar da dağıttığımız dergilerden elde ettik. Bu konuda hiç unutmadığım ve de ömrüm boyunca da unutamayacağım 2 farklı anımdan söz etmek isterim.

 

   Dergiyi çıkardığımız gibi ben bir dergiyi Cafer Tayyar Özen öğretmenimize posta ile gönderdim.Tayyar Hocam Uzungöl Eğitiminin ve Uzungöl bürokrasisinin temel yapı taşlarından bir tanesi. Aradan bir ay kadar geçti.Bir gün baktım ki Tayyar Öğretmenimiz beni çağırıyor ve çağrısı üzere yanına gittim.Önce gözlerimden öptü ve beni tebrik etti.Sonra 100 doları çıkardı masanın üzerine koydu. Ben karşı çıktım! Hocam dedim ne parası… Zorla cebime koydu parayı.

"Oğlum!" dedi.

Siz bu dergiyi başka türlü yaşatamazsınız.Allah mekanını cennet etsin.Yeri nur olsun inşallah Bir başka anı… Muhammet Gagoşim Efendi Uzungöl’ün yetiştirdiği en önemli İlim adamlarımızdan bir tanesi. Onun ile ilgili yazı hazırlayacağım ama elimizde hiçbir bilgi ve doküman yok.Hiç bir şey bilmiyoruz. Bir gün Mehmet Aygün ile karşılaştık.Terzi Mehmet Amca ile.Derdimi ona anlattım  ve bana bir çare dedim. Güldü Mehmet Amca!

-"Dego’yu arayacaksun" dedi."Derdinin ilacıi onda"…

Dego kim…Ömrümde ilk defa duyuyorum… Salih Zeki Acar Hocam ile bu şekilde tanışmış oldum. Kendisi Bursa Ulucami Emekli İmam Hatiplerimizden Salih Zeki Acar Hocamız. Telefon açtım ve Hocama derdimi anlattım. Merak etme evladım dedi bana Salih Hocam.Ben şu an Bursa’da  yayladayım.Şehre inince ilk iş olarak senin yazını yazacağım ve yollayacağım. Aradan sadece 20 gün geçti.Merhum Salih Zeki acar Hocamız kendi el yazısı ile yazmış olduğu Muhammet Gagoşim Efendi’yi anlatan  mektubunu bana gönderdi. O mektup benim arşivimin gurur köşesinde baş köşede duruyor. Merhum Salih Zeki Acar Hocamızın sayesinde Elimizde Gagoşim Muhammet Efendi ile ilgili bir arşiv olmuş oldu. Ve bir de acı anı…Tarih 10.04.2012.Uzungöl tarihinin en önemli ismini öğretmenini ve ilk kurucu Belediye Başkanını, yani Cafer Tayyar Özen’i son yolculuğuna uğurluyor. Cenaze namazındayız.Gençler soruyor bana Hocam Tayyar Hoca nerde yaşıyor.Hocam Tayyar Hoca Uzungöl’e hiç geldi mi? Kafamdan aşağıya kaynar sular dökülüyor. Biz bu kadar mı tarihimizden uzaklaştık Uzungöl tarihine yön veren insanı Uzungöl gençliği tanımıyor İşte bunun için Uzungöl Haber Sevgili Dostlar… Biz Uzungöl Haber vasıtası ile gençlerimize bu değerlerimizi anlatacağız. Evet Uzungöl Haber Ekibi ile birlikte uzun,zor ve çetin bir yola girdik. Bu yolda daha önce defalarca yürüyen emektar bir ağabeyleri olarak, bu yolda nerelerin tehlikeli olduğunu, nerelerde düşüldüğü nü, düştüğümüz zaman nasıl ayağa kalkacağımızı tecrübelerimiz ile anlatmaya ve genç kardeşlerimize kılavuzluk yapmaya çalışacağız. Bu yol çetindir…Bu yol zordur…Bu yol dikenlerle doludur. Bu yolda taktir çok azdır eleştiri çok fazladır. Ama bu çetin ve zorlu yolda Muhammet Gagoşim Efendi gibi, İlk Öğretmenimiz Mehmet Şükrü Özen gibi,Şair Battal gibi…Cafer Tayyar Özen gibi…Şakir Şükrü Özen gibi değerlerimizi tanımak,tanıtmak ve genç beyinlere bu değerleri kavratmak gibi tadına doyum olmayan bir güzellik ve lezzet de vardır. Sevgi ve Saygılarımla…

 
Etiketler: Uzungöl, Haber'i, Doğru, Okumak,
Yorumlar
Haber Yazılımı